Ljudsko stopalo je inženjersko, mehaničko i umetničko remek delo (Leonardo Davinči)
Sastoji se od 26 kostiju, 114 ligamenata, 36 zglobova i 20 mišića.
Stopalo ima dve funkcije kretanje tela kroz prostor i nošenje težinu tela.
Nažalost današnja istraživanja pokazuju da je veći broj osoba sa deformitetima stopala od osoba sa ispravnim anatomskim stopalama.
Kakav je osnovni problem kod stopala?
Na samom stopalu se nalaze prirodno predodređene tačke, koje bi trebale preuzeti silu gravitacije čovečjeg tela.
Kod deformisanih stopala (ravnih tabana, čukljeva itd.) osa gravitacije se izmešta na tačke koje nisu prirodno predodređene za preuzimanje težine na stopalima.
Naravno! Sada se tu ne završava problem, već se te tačke izmeštaju u kolenima (a u pitanju su hrskavičaste površine).
Ovde se ne završava problem već ta izmeštena osa gravitacije se premešta na tačke kuka, koje nisu tako jake i nisu predodređene za prijem težine, a odatle sila gravitacije ide direktno na centar gravitacije koji se nalazi na četvrtom pršljenu kičme i tu izaziva poremećaj tog oslonca, a to dovodi do gadnog oboljena artroze (degenerativnog oboljena hrskavice).
U ovom slučaju ceo lokomotorni aparat je u velikoj statičnoj nestabilnosti.
Ovim korektivnim ulošcima se vrlo uspešno rešava problem čukljeva, ravnih stopala, trn u peti.
Direktnim pozicioniranjem stopala se iz dizbalansa tela vraćaju u balansiranu osu gavitacije čime se kičma oslobađa nepotrebnih opterećenja.
Dakle ne postoji bolji način od uzimanja gipsanog otiska stopla, kao takvog korigovati ga zatim najpreciznijom metodom ga digitalizovati i na kraju C-N-C mašinom (kompjuterska numerička kontrola) uraditi perfektne uloške po gipsanom otisku vaše noge.